Architektura SCSI z wieloma inicjatorami

W typowych konfiguracjach SCSI występuje tylko jeden inicjator, którym jest adapter zainstalowany w komputerze. Jednakże wszystkie urządzenia SCSI mogą pełnić zarówno rolę celu jak i inicjatora. Pierwotnie, wymuszana była konfiguracja w której wszystkie urządzenia poza adapterem w komputerze była cały czas celami. Obecnie coraz częściej tworzy się konfiguracje w których urządzenia mogą być przemiennie inicjatorami i celami. Szczególnie w przypadku urządzeń dyskowych może być to użyteczne podczas tworzenia kopii dysku na innym urządzenie, bez udziału komputera.

Możliwa jest realizacja konfiguracji w której do magistrali podłączone jest kilka inicjatorów (np. komputerów) które wykorzystują wspólne zasoby (np. tą samą macierz dyskową). Architektura taka często stosowana jest w systemach, w których wymagany jest wysoki poziom dostępności. Między innymi pozwala uniknąć problemów z synchronizacja danych w systemach klastrów wysokiej dostępności.

Interfejs SCSI nie był pierwotnie projektowany z myślą o takich konfiguracjach, więc mogą pojawiać się pewne problemy:

  1. w standardzie SCSI nie przewidziano obsługi zaległych poleceń w przypadku zerowania (reset) magistrali. Sytuacja taka może pojawić się w chwili gdy jeden z inicjatorów postanowi zrestartować magistralę. Może wówczas dojść do zafałszowania danych odczytywanych lub zapisywanych na dysk.
  2. standard SCSI przewiduje możliwość przejęcia magistrali na własność przez inicjatora; oznacza to że od tej chwili tylko on będzie mógł się komunikować po magistrali. Niestety nie ma w takiej sytuacji możliwości ``odebrania'' inicjatorowi magistrali co w układzie V może doprowadzić do zagłodzenia drugiego z inicjatorów.

Pawel Topa 2003-12-12