Na końcu pliku amanda.conf znajdujemy zbiór predefiniowanych typów backup'u. Typ backup'u grupuje szereg parametrów wykonywania backup'u, odnoszących się do sposobu postępowania z archiwizowanymi danymi np. czy poddajemy dane kompresji lub które pliki mają być pominięte podczas archwizacji. Definiowane typy wykorzystywane są w pliku disklist w którym umieszczamy listę zasobów do archiwizacji (patrz niżej).
Opis wszystkich opcji, jakie moga pojawić się w definicji typu, znajduję się w pliku przykładowym pliku amanda.conf, dlatego ograniczymy się do omówienia tylko kilku najczęściej wykorzystywanych (modyfikowanych).
- comment
- -- pozwala na umieszczenie którtkiego komentarza, zwykle opisującego cechy definiowanego typu backup'u.
- exclude
- -- dzięki tej opcji mamy możliwość wyłączenia pewnych plików lub katalogów z backup'u. Włączenie tej opcji mam sens tylko wtedy gdy do archiwizacji wykorzystujemy program tar (patrz poniżej). W innych przypadkach opcja ta jest ignorowana. Dopuszczalne są dwie metody określania jakie pliki lub katalogi Aamnda ma pomijać:
- "PLIK"
- -- z archwizacji zostanie wyłączony plik (lub katalog) o nazwie PLIK -- poleceniu tar zostanie przekazana opcja --exclude=PLIK. W nazwie pliku mogą być użyte metaznaki.
- list "PLIK_Z_LISTA"
- -- zarchiwizacja zostaną wyłączone pliki z listy znajdującej się w plik (po stronie klienta!) PLIK_Z_LISTA.
Domyślnie żaden plik nie jest pomijany.
- compress
- określa metodę kompresji danych. Dopuszczalne są następujęce wartości:
- none
- -- brak kompresji,
- client fast
- -- kompresja danych po stronie klienta z wykorzystaniem szybkiego algorytmu,
- client best
- -- j.w. ale kompresja zostanie wykonane z użyciem wolniejszego, ale efektywniejszego algorytmu,
- server fast
- -- kompresja po stronie servera z wykorzystaniem szybkiego algorytmu,
- server best
- -- j.w., ale wykorzystany zostanie wydajniejszy i wolniejszy algorytm kompresji.
Należy sobie zdawać sprawę, że kompresja może znacznie obciążyć procesor klienta lub serwera. Należy zatem zastanowić się nad wyborem strony po której będzie wykonywana kompresja. Wybór klienta o niewystarczającej mocy może spowodować, że backup będzie zakłócał pracę użytkownika. Kompresja na serwerze o niezbyt wysokiej wydajności może z kolei spowodować wydłużenie czasu wykonywania backup'u. W ostateczności możemy całkowicie zrezygnować z kompresji. Domyślnie opcja ta ma wartość client fast
- index
- określa czy Amanda ma utrzymywać indeks plików w kopii bezpieczeństwa (wartośc yes lub no. Indeksowanie jest niezbędne gdy chcemy wykorzystywać interakcyjne narzędzia odtwarzania plików w rodzaju amrecover.
- priority
- -- opcja ta ustala względny priorytet ważności tego typu backup'u. Jeśli z jakiegoś powodu zapis na taśmę nie może byc wykonany np. w napędzie brak jest nośnika, tyle danych ile się zmieści jest zapisywanych na dysku w miejscu określonym opcją pliku konfiguracyjnego holdingdisk. Dane, któryb backup ma najwyższy priorytet zapisywane są w pierwszej kolejności. Dopuszczalne wartości tej opcji to high, medium, low. Domyślnie ustalony jest priorytet medium.
- program
- pozwala na wybranie programu archiwizujacego, który będzie wykorzystywane przez Amandę podczas backup'u. Do wyboru mamy dwa programu tar (wartość "GNUTAR") oraz dump (wartość "DUMP"). Domyślnie wykorzystywany jest program dump.
- holdingdisk
- -- w odróżnieniu od opcji o tej samej nazwie określającej urządzenie blokowe na którym tymczasowo składowane są dane, w przypadku definicji typu backup'u umozliwia nam określenie czy chcemy korzystać z tego dysku (wartości yes/no). Domyślnie dysk jest wykorzystywany.
Przykładowy plik konfiguracyjny amanda.conf obok obszernego opisu wszystkicj opcji wykorzystywanych w definicji typów backup'u zawiera sporą ilość gotowych do wykorzystania predefiniowanych typów. Rozpoczynając pracę z Amandą najlepiej wykorzystać jeden z nich. W miarę zyskiwania doświadczenia można eksperymentować z własnymi typami.
Syntaktyka definicji typów backup'u pozwala na tworzenie własnych, nowych typów poprzez dziedziczenie wartości opcji z wcześniej zdefniowanych typów. W poniższym przykładzie, stworzony przez użytkownika typ backup'u o nazwie account-dump, dziedziczy ustawienia z predefiniowanego typu comp-high, i pośrednio z najbardziej ogólnego typu global. Definicja comp-high modyfikuje niektóre z domyślnych wartości, ustalając najwyższy priorytet archiwizowanych danych oraz optymalizując proces backup'u dla wydajnych maszyn klienckich. Nowa definicja przenosi miejsce kompresji na serwer oraz specyfikuje listę plików do pominięcia wraz z niezbędną w tym przypadku zmianą programu archiwizującego.
define dumptype global
comment "Global definitions"
index yes
define dumptype comp-high
global
comment "very important partitions on fast machinesćompress client best
priority high
define dumptype account-dump
comp-user
comment Ąrchwizacja PCetów w księgowościćompress server fast
program "GNUTARęxclude list "/usr/lib/amanda/exclude.gtarendcode
Pawel Topa
2003-12-12