Powrót do głównej strony - dydaktyka Powrót do strony "Podstawy informatyki"

Propaganda

Edytor vi występuje w każdej instalacji systemu UNIX, nie ma tu znaczenia kto jest autorem systemu czy koordynatorem dystrybucji. W zależności od wersji vi może posiadać pewne udogdnienia jednak trzon podstawowych komend jest stały i jasno sprecyzowany. Przeciętny użytkownik edytora vi nie powinen zauważyć przesiadki z domowego komputerka z linuxem na poteżną kilkusetprocesorową maszynę, obu przypadkach edytorem vi będzie działał bardzo podobnie.

Ponieważ edytor vi wytępuje w każdej instalacji Unixa znając go mamy gwarancje, że sobie poradzimy. Na co dzień możemy pisac w innym edytorze, przyjemniejszym czy ładniejszym ale w sytuacji gdy nasze możliwości są ograniczne czy to prędkością łącza czy też konfiguracją systemu vi zawsze okazuje się pomocny.

vi jest edytorem textu nie zaś procesorem textu, został zaprojektowany i przystosowany do pisania tekstów, głównie programów i plików konfiguracyjnych. Nie ma sensu szukać w nim panelu do rysowania, arkusza kalkulacyjnego czy spinacza który zatruwa nam życie (tak przy okazji takowa wersja również istnieje, nazywa sie vigor).

Pierwszy kontakt

Wielu użytkowników po pierwszym kontakcie z edytorem vi krzyczy:Nigdy więcej tego .... nie włączę. Wynika to ze specyfiki edytora oraz przyzwyczajenia do wykonywania wszystkich operacji przy użyciu myszy. Dla ścisłości etydor vi nie ma pojęcia o istnieniu myszy i nie wykożystuje przycisków funkcyjnych.

Praktycznie wszystkie funkcje edytora dostępne są po wybraniu sekwencji klawiszy alfanumerycznych. Edytor vi używa trybów, aby różnić czy obecnie naciśnięty znak ma być wstawiony do pliku czy tez ma spowodowac wykonanie jakiejś akcji.

Tryb poleceń

Po uruchomieniu edytor znajduje się w tym trybie. Możliwe jest przeglądanie tekstu oraz wydawanie poleceń w stylu zapisz plik, wyjdź i wiele innych.

Tryb edycji

W tym trybie wprowadzane znaki umieszczane zostaną w pliku. Zazwyczaj w trakcie pisania widzimy pojawiający się tekst. Włączenie tego trybu następuje poprzez wydanie z trybu poleceń komendy dopisującej lub modyfikującej zawartość pliku. Pierwsza sesja z vi powinna być tak krótka jak to możliwe to znaczy neleży nauczyć się go uruchamiac oraz bezproblemowo kończyć z nim współpracę. Edytor vi występuje w każdej instalacji systemu UNIX, nie ma tu znaczenia kto jest autorem systemu czy koordynatorem dystrybucji. W zależności od wersji vi może posiadać pewne udogdnienia jednak trzon podstawowych komend jest stały i jasno sprecyzowany. Przeciętny użytkownik edytora vi nie powinen zauważyć przesiadki z domowego komputerka z linuxem na poteżną kilkusetprocesorową maszynę, obu przypadkach edytorem vi będzie działał bardzo podobnie.

Ponieważ edytor vi wytępuje w każdej instalacji Unixa znając go mamy gwarancje, że sobie poradzimy. Na co dzień możemy pisac w innym edytorze, przyjemniejszym czy ładniejszym ale w sytuacji gdy nasze możliwości są ograniczne czy to prędkością łącza czy też konfiguracją systemu vi zawsze okazuje się pomocny.

vi jest edytorem tekstu nie zaś procesorem tekstu, został zaprojektowany i przystosowany do pisania tekstów, głównie programów i plików konfiguracyjnych. Nie ma sensu szukać w nim panelu do rysowania, arkusza kalkulacyjnego czy spinacza który zatruwa nam życie (tak przy okazji takowa wersja również istnieje, nazywa sie vigor).

Szkolenie właściwe

Ze względów organizacyjnych rozdzieliliśmy je na dwa kursy:


Valid HTML 4.01!