Narzędzia natywne ...

Podstawowym narzędziem do archiwizacji danych w systemach Unix oraz Linux jest program tar (ang. Tape Archiviser). Obecnie znacznie częściej wykorzytywany jest w celu wykonywania archiwów o rozszerzeniach *.tar, pierwotnie został jednak zaprojektowany dla potrzeb obsługi archiwów na taśmach magnetycznych. W najnowszych implementacjach, zwłaszcza wersja GNU dla Lik zostały wzbogacone o Możliwości tar'a nie są zbyt obszerne w porównaniu z nowoczesnymi pakietami archiwizującymi (np. amanda), posiada jednak możliwośc tworzenia kopii przyrostowych, dołączania plików do archiwum, aktualizacji aktualizacji.

Najważniesze opcje polecenia tar to:

Przykładowe polecenie tworzące archiwum w pliku tar zawierające kilka podkatalogów z katalogu bieżącego ma następującą postać:
\begin{code}
backupsrv ...
Podczas tworzenia archiwum wyświetlana będzie lista pakowanych plików z ścieżkami względem katalogu bieżącego.

Dzięki opcji C możliwe jest przemieszczanie się po drzewie katalogów i włączanie do archiwum zawartości podkatalogów leżących w różnych miejscach drzewa katalogów np.
\begin{code}
backuprsv ...
Powyższe polecenie umieści w jednym archiwum o nazwie work.tar, zawartość podkatalogów praca i robota, znajdujących się w różnych poddrzewach katalogu /. Możliwe jest używanie również ścieżek względnych, należy jednak pamiętać, że kolejne przejścia odbywają się względem katalogu w którym poprzednio odbywało się przetwarzanie polecenia tar.

Tworzenie archiwum na urządzeniu taśmowym /dev/nst0 (Linux) ma postać:
\begin{code}
backupsrv ...
W liście argumentów polecenia można używać metaznaków ang. wildcards * i ? itd.

Aby bez rozpakowania sprawdzić zawartość archiwum na taśmie należy wydać polecenie:
\begin{code}
backupsrv ...
Analogicznie postępujmy w przypadku archiwum w pliku. Oczywiście aby przejrzeć archiwum na taśmie, należy najpierw spozycjonować głowicę czytnika w miejscu w którym na taśmie rozpoczynają się dane archiwum (można wykorzystać poe mt). Archiwum *.tar rozpakowujemy do bieżącego katalogu poleceniem:
\begin{code}
backupsrv ...

Dodając opcję z (lub Z do każdego z powyższych poleceń możemy tworzyć, przeglądać i rozpakowywać archiwa skompresowane.

Pewne niedostatki polecenia tar zostały naprawione podczas implementacji inne narzędzia archiwizacji o nazwie cpio. Jego przewagi nad tar to:

cpio tworzy archiwum na podstawie listy plików przekazywanych do polecenia standardowym strumieniem wejściowym.

Pawel Topa 2003-12-12