Gdy myślimy o Hiszpanii lub o Hiszpanach, automatycznie przychodzą nam do głowy słowa takie jak corrida, flamenco, plaża. Niemniej jednak, według samych Hiszpanów, słowo które najlepiej ich określa to słowo "fiesta" (święto). Hiszpanie znani są w reszcie Europy za sprawą swojej energii życiowej zamiłowania do zabawy, ducha rozrywki. Ich kalendarz świąt obfituje na przestrzeni całego roku w wydarzenia o dużej wadze kulturalnej, religijnej czy też historycznej. Charakterystyczna atmosfera hiszpańskich barów, które oferują nam niezliczoną liczbę przekąsek ("tapas"), restauracje otwarte do późnych godzin nocnych, uliczny zgiełk, życie nocne. To prawda że Hiszpanie potrafią korzystać z uciech życia. Ich święta to źródło niekończącej się przyjemności. Uliczne happeningi, spektakle teatralne, koncerty, przedstawienia, to tylko nieliczne propozycje z szerokiego wachlarza imprez kulturalnych w Hiszpanii.
     Dzięki atrakcyjnemu pejzażowi i klimatowi ale też za sprawą ciekawych tradycji, bogatej sztuki, unikatowemu stylowi życia, kraj ten zawdzięcza tak ogromną popularność. Hiszpania stanowi niewyczerpane źródło licznych ofert turystycznych, dla wszystkich gustów i potrzeb.
     Dla miłośników plaży i słońca hiszpańskie wybrzeża, oblewane przez wody Morza Śródziemnego, Kantabryjskiego i Oceanu Atlantyckiego, o łącznej długości 4 tysięcy kilometrów kwadratowych są prawdziwym rajem. Gwarancja pięknej pogody (ponad 300 słonecznych dni w ciągu roku) to jeden z czynników, dzięki któremu rzesze turystów decydują się na spędzenie wakacji właśnie w Hiszpanii. Hiszpania to piękne i zróżnicowane wybrzeża i plaże, niemal dzikie zakątki na północy kraju, otoczone przez skałki i niewysokie pasma górskie, aż po południowe plaże o białym i drobnym piasku. Największe kompleksy turystyczne w Maladze, Marbelli, Kadyksie czy też Alicante, cieszą się uznaniem nawet wśród wielkich sław tego świata, skuszonych przez hiszpańskie słońce, morze i rozrywkę.
     Cechą charakterystyczną dla wybrzeża północnego, między prowincjami Galicjii i Kraju Basków, są mikroskopijne plaże otoczone przez wiecznie zielone pagórki, które składają się na jeden z najbardziej przepięknych i fascynujących pejzaży. Za sprawą niedużych osad rybackich pełnych niepowtarzalnego czaru, eleganckich miast nadmorskich (San Sebastián, Santander), na okres wakacji północne wybrzeże zamienia się w jeden z najatrakcyjniejszych regionów Hiszpanii. Jednocześnie nie sposób zapomnieć o bogatej ofercie turystycznej Balearów, gwarantujących nam niezapomniany wypoczynek i atrakcyjny program rozrywkowy.
     Różnorodność i kontrastowość które składają się na wyjątkowość Hiszpanii, znajdują swoje odzwierciedlenie również w architekturze miast. Hiszpańskie miejscowości to dowód ogromnej spuścizny historyczno-kulturowej tej części Europy. To mariaż bogatej, wielowiekowej tradycji z nowoczesną architekturą.





SEGRADA FAMILIA

     Miasto, które zasługuje niewątpliwie na uwagę jest Barcelona. Miasto olimpijskie w 1992 r., jest jedną z najpiękniejszych metropolii nad Morzem Śródziemnym: dzielnica Gotycka, domy modernistyczne, wspaniała promenada Ramblas i mnóstwo innych miejsc, które zapierają dech w piersiach, czekają właśnie na nas.
     Obowiązkowym przystankiem na trasie każdej wycieczki jest niepowtarzalny kościół Templo Expiatiorio de la Sagrada Familia. Jest to chyba najlepiej rozpoznawany symbol Barcelony. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1882 roku, przerwała ją hiszpańska wojna domowa (Komuniści spalili wówczas kościół, zniszczone zostały plany i makiety) i jest kontynuowana ponownie od 1982 roku, a co najciekawsze, trwa do dnia dzisiejszego. Swój styl budowla zawdzięcza najsłynniejszemu katalońskiemu architektowi Antonio Gaudiemu. Pierwotnym zamierzeniem architektów było stworzenie skromnego kościoła w stylu neogotyckim, ale to co dziś możemy oglądać chyba znacznie przekroczyło ich zamiary. Wszystkie elementy architektoniczne, od fasady poprzez liczbę wież mają znaczenie symboliczne i mają swoje uzasadnienie w Biblii. Wielkość budowli jest imponująca - dla przykładu każda wieża kościoła ma ponad 100 metrów wysokości. Powstało już osiem z zaplanowanych 12 wież symbolizujących 12 apostołów. Wież będzie więcej - oprócz czterech "apostolskich" dojdą jeszcze cztery kolejne symbolizujące czterech ewangelistów oraz główna, środkowa wieża o wysokości 170 metrów - upamiętniająca Chrystusa. Póki co najlepiej Sagrada Familia prezentuje się z zewnątrz. Podziwiając dwa oryginalne wejścia, pamiętajmy, że Gaudi zaprojektował tylko jedno z nich - tzw. Fasadę Narodzenia. Drugie to już dzieło współczesne, z końca lat 80. Na pewno warto dostać się na którąś z wież - do wyboru mamy albo spiralne schodki (ok. 400), albo wjazd windą (1,50 EUR) na wysokość 65 metrów i ewentualnie dalej schodkami. Z góry bowiem rozciąga się wspaniały widok - zarówno na rozległą zabudowę Barcelony, jak i na detale zdobień świątynnych wież. Nie zapomnijmy zejść też "do podziemi", gdzie mieści się niewielkie muzeum poświęcone twórczości Gaudiego. Nie wiadomo kiedy budowa świątyni zostanie zakończona - główny problem stanowią finanse (fundusze pochodzą z datków prywatnych osób).








     Przenosimy się teraz w całkiem inną część Hiszpanii, na wybrzeże "Costa del Sol" (Słoneczne Wybrzeże), gdzie króluje przyroda i historia. Wybrzeże to znane jest ze wspaniałych śródziemnomorskich plaż Andaluzji, znanych na całym świecie.
RONDA Stolicą Andaluzji jest Sewilla, założona przez Fenicjan prawie tysiąc lat p.n.e., cieszyła się dużą popularnością w czasie podboju Ameryki - gdzyż wszystkie wyprawy do "nowego świata", musiały być zatwierdzone właśnie w Sewilli. Proponuję wam zwiedzić to urocze miasto, o którym mówi się, że "kto nie zobaczył Sewilli, ten nie ujrzał cudu". Będziemy mogli podziwiać Katedrę (jedną z trzech największych na świecie), a z wieży "La Giralda", wspaniały widok na rzekę Gwadalkiwir, pałac królewski "Alcazar", piękny park Marii Luizy i wiele innych zabytków.
     Typowym przykładem tzw. "wiszącego białego miasteczka" jest Ronda - górska miejscowość. Została ona zbudowana przez Arabów na skraju urwiska dla skutecznej obrony przed ewentualnymi wrogami. Ronda to jedno z najbradziej interesujących miast w Andaluzji. Przedzielone jest przepaścią El Tajo o głębokości 100 m, nad którą przerzucony jest most z czasów rzymskich. Znajduje się tu najstarsza w Hiszpanii arena, na której do dziś odbywają się słynne walki byków.



ALHAMBRA

     A teraz coś dla marzycieli, którzy będą mogli się przenieść myślami i duchem do czasów kiedy panowali tu Arabowie. Tych wrażeń dostarczy nam Granada - najdłużej istniejące królestwo arabskie w Hiszpanii, prawie 800 lat. Grenadę rozsławiła w świecie Alhambra i doskonale utrzymane ogrody Generalife. Alhambra jest typowym przykładem świetnie zachowanej architektury islamskiej w Hiszpanii. Usytytuowana strategicznie na wzgórzu, dominuje nad całym miastem, niczym średniowieczna forteca. Zachowała nadal wiele ze swoich pałaców, fontann i oryginalnych dziedzińców. Uważana jest za ósmy cud świata.

ALHAMBRA


GIBRALTARGIBRALTAR

     Naszą podróż zakończy dotarcie do historycznego końca świata - Gibraltaru. Ten pólwysep o długości 6 km, stał się kolonią brytyjską w 1713 r., pod koniec hiszpańskiej wojny sukcesyjnej. Można go uznać za cząstkę Anglii, zagubioną na Morzu Śródziemnym. Od czasów inwazji mauretańskiej Gibraltar zamieszują małpki - makaki bezogonowe. Legenda mówi, że dotąd Gibraltar będzie należał do Anglii, dopóki będą go zamieszkiwały te małpy.




KOLUMNY HERKULESA

KOLUMNY HERKULESA - WYZNACZAJĄ KONIEC ŚWIATA


PAELLA     Hiszpanie są dumni z faktu, że ich kuchnia odziedziczyła wszystko to, co najlepsze po ludach zamieszkujących Półwysep Iberyjski. Fenicjanie, Kartagińczycy, Grecy, Rzymianie i Arabowie przyczynili się do ukształtowania się niezwykle urozmaiconej, ale i niepowtarzalnej kuchni. Posiłek w Hiszpanii rozpoczyna się zwykle od przystawki. Najbardziej typowa to amanida catalana (sałatka katalońska z zielonej sałaty, pomidorów, cebuli i oliwek, a wszystko polane octem winnym i oliwą) lub pan amb tomats (grzanki z oliwą i pomidorami). Narodowa zupa katalońska to polski rosołek. Do specjalności regionu należą ryby i mariscos (owoce morza). Atrakcją niemal każdego nadmorskiego miasta są ogromne hale targowe, w których każdego dnia sprzedaje się ogromne ilości makreli, tuńczyków, krewetek, ośmiornic, muli czy langust. Kuchnia katalońska słynie również z wołowiny i wieprzowiny oraz bardzo popularnych królików i baraniny. Typowy deser to karmelowy flan (rodzaj budyniu). Należy pamiętać, że z reguły porcje są bardzo obfite. Hiszpańscy restauratorzy mają miły zwyczaj wystawiania na zewnątrz jadłospisów z cenami, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych zaskoczeń. Warto zawsze korzystać z propozycji Menu del Dia. Jest to zestaw 2 lub 3 dań obiadowych z podaną łączną ceną, zazwyczaj obejmującą wino i chleb (vi i pa). Wino jest traktowane wymiennie z innymi napojami.




GALERIA ZDJĘĆ - HISZPANIA


Kamery w Hiszpanii




Powrót do poprzedniej strony